A diabétesz, azaz cukorbetegség egy krónikus, jórészt megelőzhető betegség, amely olyankor fordul elő, amikor a hasnyálmirigy nem termel elég inzulint, vagy a szervezet nem képes hatékonyan felhasználni a megtermelt inzulint. Ennek következtében megnövekszik a vérben a vércukor koncentrációja, ezt hiperglikémiának nevezzük.
A diabétesz az anyagcsere komplex zavara, azaz a szénhidrát-anyagcserén kívül érinti a fehérjék és a zsírok metabolizmusát is. A világon a leggyakrabban előforduló anyagcsere-probléma, amely százmilliók életét nehezíti meg. Szövődményei révén ronthatja az érintettek életminőségét és életkilátásait is. A cukorbetegség okait máig nem azonosították pontosan, azonban úgy tűnik, hogy genetikai tényezők, vírusfertőzések is állhatnak a hátterében, de sz idősebb korban megjelenő, úgynevezett 2-es típusú (nem inzulinfüggő cukorbetegségként is említik) diabétesz hátterében szinte mindig az életmód és az elhízás áll.
A betegség alapvető problémája az, hogy ilyenkor az inzulin nevű hormon hatása jelentősen lecsökken (inzulinrezisztencia) vagy hiányzik. Ezért a testünk sejtjei nem tudják a vérben keringő glukózt hasznosítani, így gyakorlatilag megfelelő tápanyagbevitel mellett is éheznek, miközben a vércukorszint magasra emelkedik.
Ismerkedjünk meg a cukorbetegség (más néven diabétesz vagy diabetes mellitus) főbb típusaival!
Az 1-es típusú cukorbetegség
Az 1-es típusú diabéteszben a szervezet nem termel inzulint. Jelenlegi ismereteink szerint az 1-es típusú diabétesz nem előzhető meg. A betegség tünetei közé tartozik a fokozott vizeletürítés (poliuria), a szomjúság (polidipszia), az állandó éhségérzet, a testsúlycsökkenés, a látás megváltozása, homályos látás és a kimerültség. Ezek a tünetek egészen váratlanul jelenhetnek meg, és akut állapot bekövetkezéséhez vezethetnek.
2-es típusú cukorbetegség
2-es típusú diabetes akkor következik be, amikor a szervezet nem képes hatékonyan felhasználni az inzulint. Globálisan a diabéteszes esetek 90 százalékát teszi ki, és jórészt megelőzhető. A tünetei hasonlóak lehetnek az 1-es típusú cukorbetegség tüneteihez, sokszor azonban annál kevésbé szembetűnőek. Ez az oka, hogy a betegséget időnként csak évekkel a kialakulása után diagnosztizálják, amikor már megjelennek a szövődmények. A 2-es típusú cukorbetegséget nem is olyan régen még a középkorú és idős emberek betegségének tartották, előfordulásának gyakorisága azonban valamennyi korcsoportban növekedett, és ma már egyre többször találkozunk vele a túlsúlyos kamaszok és gyermekek körében is. A 2-es típusú cukorbetegség kialakulása kalóriamegszorító diétával és sok mozgással megelőzhető, ugyanakkor a már kialakult betegség nem szüntethető meg, ám életmódváltással, fogyással karbantartható.
3-as típusú cukorbetegség
A terhességi cukorbetegség olyan hiperglikémia, amit először a terhesség alatt fedeznek fel. A terhességi cukorbetegség tünetei hasonlóak a 2-es típusú cukorbetegség tüneteihez. A terhességi cukorbetegséget legtöbbször a terhességi szűrővizsgálatok során diagnosztizálják, nem pedig a beteg által elmondott tünetek alapján. A betegségnek ez a típusa általában átmeneti jellegű, a terhességi cukorbetegségben szenvedő nőknél azonban életük későbbi szakaszában kialakulhat 2-es típusú diabétesz.
Készült a WHO Európai Regionális Irodájának anyaga alapján. További információkért keresse fel a www.euro.who.int/diabetes honlapot!
Új kutatás készült a növényi alapú italokról
A legtöbben a reggeli kávé alkalmával fogyasztják a növényi alapú italokat. A Danone Magyarország 2024-ben ismét részese volt az öt kelet-közép-európai országban – így hazánkban is - végzett régiós kutatásnak. Az idén már harmadik alkalommal [...]
Védett: Trendek és innovációk – a TÉT Reggeli előadásai
Ez a tartalom jelszóval védett. Megtekintéséhez meg kell adni a jelszót: Jelszó: