Miközben német civilek különadót sürgetnek a magas cukortartalmú üdítőkre, a kormány nem támogatja a tervet.

Németországban különadó bevezetését sürgeti a magas cukortartalmú üdítőitalokra egy fogyasztóvédelmi szervezet és több parlamenti képviselő, a kormány azonban nem támogatja a tervet, és a „büntetőadó” helyett az oktatás fejlesztését tartja célravezetőnek.

A Bild című lap a 2016. augusztus 24-ei számában a berlini központú Foodwatch nemzetközi élelmiszeripari fogyasztóvédelmi szervezet felmérését ismertetve kiemelte, hogy a Németországban forgalmazott üdítőitalok többsége véleményük szerint túlcukrozott. A felmérésben 463 terméket vizsgáltak meg, megállapították, hogy 59 százalékuk – 274 üdítőital –  cukortartalma meghaladja az 5 százalékot. Ez azt jelenti, hogy egyetlen pohár – 2,5 deciliter – üdítőben 4 kockacukornak megfelelő mennyiségű cukor van, holott a felnőtteknek ajánlott napi beviteli mennyiség maximum 25 gramm, azaz 8,3 kockacukornyi mennyiség. (Megjegyzés: a jelenleg érvényben lévő ajánlások szerint az egészséges felnőtteknek a napi energiabevitelük legfeljebb 10 százalékát ajánlott cukrokból fedezni, ez nem 25, hanem inkább 40-50 gramm cukrot jelenthet. A szervezet valószínűleg az ajánlások tervezett módosítására gondolt, amikor 25 grammról beszélt jelentésében.)

uditoital_poharban
„Az üdítők nem üdítenek, hanem megbetegítenek” – mondta a Bildnek Oliver Huizinga, a Foodwatch kutatója. Hozzátette: a német államnak a fogyasztók védelmében lépnie kell, a legjobb lenne, ha a 2018-ban Nagy-Britanniában bevezetendő mintára különadót vetne ki az 5 százalékot meghaladó cukortartalmú üdítőitalokra. Ebből évente akár 600 millió euró bevétel is keletkezhetne a szervezet számítása szerint.
A szövetségi parlament (Bundestag) egészségügyi bizottságának több tagja támogatja a kezdeményezést. A „cukoradó” hozzájárulhat a közgondolkodás megváltozásához, amire nagy szükség van, mert a jelenlegi folyamatok alapján az a veszély fenyeget, hogy tíz év múlva minden negyedik német cukorbeteg lesz – mondta Dietrich Monstadt, a jobboldali CDU szakpolitikusa.
Edgar Franke, a bizottság szociáldemokrata (SPD) elnöke hozzátette, hogy a különadó bevezetésével együtt csökkenteni kell az egészséges élelmiszereket terhelő áfát.
A szerdai berlini kormányszóvivői tájékoztatón a mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztérium szóvivője, Jens Urban kérdésére válaszolva elmondta, hogy a kormány szerint nem megfelelő eszköz az egészségtelen élelmiszerek „mesterséges drágítása”.

Ezt mutatja a Foodwatch felmérésében vizsgált energiaitalok példája is, amelyek ugyan drágák és egészségtelenek, mégis népszerűek – mondta a szóvivő, kiemelve: nem lehet számítani arra, hogy az ár befolyásolása jelentős változást idéz elő.
A tárca szerint „büntetőadó” bevezetése helyett inkább a közoktatásban kell lépni, a legjobb az lenne, ha az egészséges táplálkozás és a felelős fogyasztói magatartás önálló tantárgy lenne – mondta Jens Urban.
Hozzátette: a tárcavezető, Christian Schmidt a középkori svájci orvos, Paracelsus nézetét vallja magáénak, miszerint „a mértékben a lényeg”, vagyis mindenki fogyasszon kedvére bármit, ami boldoggá teszi, de ne vigye túlzásba.

Forrás: MTI

Minden negyedik magyar javítaná emésztési jóllétét, de nem tudja, hogyan

2025.01.13.| Minden negyedik magyar javítaná emésztési jóllétét, de nem tudja, hogyan bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

Az új év kezdete sokak számára az egészségükre való tudatosabb odafigyelés időszaka. Egy friss hazai kutatás* szerint azonban a magyarok jelentős része tanácstalan, ha emésztési jóllétük javításáról van szó, annak ellenére, hogy minden negyedik  [...]

Új kutatás készült a növényi alapú italokról

2024.05.10.| Új kutatás készült a növényi alapú italokról bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

A legtöbben a reggeli kávé alkalmával fogyasztják a növényi alapú italokat. A Danone Magyarország 2024-ben ismét részese volt az öt kelet-közép-európai országban – így hazánkban is - végzett régiós kutatásnak. Az idén már harmadik alkalommal [...]