Például úgy, ha sütemény készül belőle! A finomliszt a magyar háztartások alapvető élelmiszere, azonban érdemes megnézni, mire használható igazán, és mennyire illeszthetők be a kiegyensúlyozott táplálkozásba a vele készülő ételek.
A finomliszt valójában nem az ízéről kapta az elnevezését, hanem az őrléséről: ez a legkisebb szemcseméretűre, azaz a legfinomabbra őrölt lisztfajta. Ha már az elnevezésnél tartunk, akkor érdemes tisztázni azt is, hogy finomliszt néven a búzából készült lisztet értjük, de liszt előállítható más gabonafélék magjából, sőt liszt néven ismerjük egyes gumók vagy éppen a hüvelyesek őrleményeit is, így van rizs- vagy kukoricaliszt, de borsó- vagy burgonyaliszt is.
A TÉT Platform Egyesület szakmai vezetője, Antal Emese dietetikus, szociológus segít eligazodni a Szupermenta olvasóinak a lisztek fehér világában. „A liszt az élelmiszerkönyv szerint a gabonafélék terméséből, azok héjának részleges vagy teljes eltávolításával őrléssel készülő finom szemcséjű termék. A búzafinomliszt előállításhoz csak étkezési búza használható fel, és szinte kizárólag a mag belsejéből készül, így alacsony korpatartalmú, világos színárnyalatú lesz, amelyet a háztartásokban például sűrítési műveletekhez – rántáshoz, habaráshoz – sütemények, kalácsok, édes és sós tészták, valamint palacsintatészta készítéséhez használunk. Nem feledkezhetünk meg a hagyományos magyar konyhatechnológiai műveletről, a panírozásról sem, amelyhez többek között szintén finomliszt szükséges. Az élelmiszeripar pedig főleg cukrászati készítményekhez használja a finomlisztet.”
Miért BL55?
A finomliszt csomagolásán gyakorlatilag minden esetben megtaláljuk ezt a jelölést. De vajon mit rejtenek a betűk és a szám? A B betű a búzát, az L a liszt típusú (apró szemcsézettségű) terméket jelöli. A szám pedig a termék hamutartalmát mutatja, minél nagyobb, annál több korpa, azaz rost található a lisztben. A BL55 liszt hamutartalma a Magyar Élelmiszerkönyv szerint legfeljebb 0,60 tömegszázalék lehet, ami elég alacsony szám.
A liszt helye étrendünkben
A búzalisztet sokan teljesen kiiktatják az étrendjükből, ennek okaként a benne lévő glutént, vagy magas energia- illetve szénhidrát-tartalmát megjelölve. Antal Emesét erről is megkérdeztük: „A búzafinomliszt 100 grammonként kb. 320-350 kcal energiát és 68-72 gramm szénhidrátot, azaz keményítőt tartalmaz. Fehérjetartalma is jelentős, 9-10 gramm tíz dekánként, amely mellett 2-3 gramm rostot is találunk. Mivel teljes egészében a héjától megfosztott gabonaszem belsejéből készül, vitamin-, ásványi anyag és rosttartalma csak töredéke a teljes kiőrlésű liszteknek, ezért a finomliszttel valóban érdemes óvatosan bánni, és ahol lehet, a teljes kiőrlésű változatot használni helyette. Persze, ez egy finom tésztájú süteménynél a legtöbbször nem lehetséges, azonban minden más konyhai műveletnél elővehetjük az étrendünk szempontjából előnyösebb teljes kiőrlésű változatokat – magyarázza a szakértő. „Fontos tudni, hogy a búzafinomliszt – mint minden búzaliszt – tartalmaz glutént, ezért azok, akik gluténérzékenyek (cöliákiások), a legkisebb mennyiségben sem fogyaszthatják. Egyre több emberrel találkozom azonban, akik a glutént mint „univerzális rosszat” iktatják ki étrendjükből, mert valamilyen táplálkozási irányzat vagy – még rosszabb esetben – önjelölt táplálkozási tanácsadó ezt javasolja számukra. Ennek semmilyen megalapozott oka nincs, a gluténmentes étrend egészséges emberek számára nem jelent előnyt, vagyis egészségesebb választást”- folytatja. „Az emberek többsége azonban általánosságban nem tartja egészségesnek a búzalisztet és a belőle készült ételeket, élelmiszereket sem. A TÉT Platform által elvégzett reprezentatív kutatásban a fehér lisztből készült ételeket ötfokú skálán mindössze 1,9 pontra értékelték a résztvevők, amikor az volt a kérdés, hogy az adott élelmiszer mennyire illeszthető be az egészséges étrendbe. Sőt, a többség úgy gondolja, hogy az egészségtelen étrend egyik fő jellemzője, hogy sok fehér lisztből készült ételt, élelmiszert tartalmaz. Bár ennek van némi igazságtartalma, azt nem jelenthetjük ki, hogy a búzából készült, fehér, vagy éppen a finomliszt egészségtelen lenne. Ennek is megvan a helye az étrendünkben, mint bármilyen más élelmiszernek, ha ügyelünk a változatosságra és a kiegyensúlyozottságra. A finomliszt nélkülözhetetlen a háztartásokban, a búzaliszt és az abból készült ételek, termékek pedig általában nagyon fontos részét képezik az étrendünknek. Természetesen ahol lehet, válasszuk a teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket, de ettől még bűntudat nélkül fogyaszthatunk hagyományos liszttel készült termékeket is, ha a mértéket betartjuk.” – összegez a dietetikus.
Cikkünk eredetileg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal égisze alatt működő Szupermenta program oldalain jelent meg.
Minden negyedik magyar javítaná emésztési jóllétét, de nem tudja, hogyan
Az új év kezdete sokak számára az egészségükre való tudatosabb odafigyelés időszaka. Egy friss hazai kutatás* szerint azonban a magyarok jelentős része tanácstalan, ha emésztési jóllétük javításáról van szó, annak ellenére, hogy minden negyedik [...]
Új kutatás készült a növényi alapú italokról
A legtöbben a reggeli kávé alkalmával fogyasztják a növényi alapú italokat. A Danone Magyarország 2024-ben ismét részese volt az öt kelet-közép-európai országban – így hazánkban is - végzett régiós kutatásnak. Az idén már harmadik alkalommal [...]
Védett: Trendek és innovációk – a TÉT Reggeli előadásai
Ez a tartalom jelszóval védett. Megtekintéséhez meg kell adni a jelszót: Jelszó: