A tésztaevés nem hizlal, hanem egészséges

A tésztaevés nem hizlal, hanem éppen az egészséges testtömegindexszel mutat összefüggést – derült ki egy friss olasz kutatásból.

A mediterrán étrend alapját képező kifőtt tészta jó hírét a Molise tartománybeli Pozzilli I.R.C.C.S Neuromed nevű intézete közegészségügyi osztályának kutatása adta vissza – írta az eruekalert.org.

A Nutrition and Diabetes című szaklapban megjelent tanulmány szerzői több mint 23 ezer embert vizsgáltak meg, őket két nagy közegészségügyi felméréshez toborozták, melyeket ugyanez az osztály végzett.

„A résztvevők testméreteinek és táplálkozási szokásainak elemzésekor azt tapasztaltuk, hogy ellentétben sokak vélekedésével, a tésztaevés és a túlsúly nem függ össze, sokkal inkább az ellenkezője igaz: adataink alapján a tésztafogyasztás a vékonyabb derékbőséggel, a jobb derék-csípő aránnyal és egészségesebb testtömegindexszel kapcsolatos” – magyarázta George Pounis, a tanulmány vezető szerzője.

Sok kutatás bizonyította, hogy a mediterrán étrend az egyik legegészségesebb a világon a testsúly megtartása szempontjából is. Arról azonban kevés volt az adat, hogy milyen szerepet játszik ebben az étrend fő összetevője, a tészta. A Neuromed kutatása ezt a hiányt pótolja.

„Elterjedt nézet, hogy a tészta nem a megfelelő fogás annak, aki fogyni akar. Vannak, akik száműzik is az étrendjükből. A kutatás eredményeinek fényében elmondhatjuk, hogy ez nem helyes. A friss tanulmánynak és a két nagy közegészségügyi felmérésnek az az üzenete, hogy a mediterrán diéta igen jó hatással van az egészségre” – mondta Licia Iacoviello, a Neuromed molekuláris és táplálkozás-egészségügyi laboratóriumának vezetője.

Forrás: mti

Új kutatás készült a növényi alapú italokról

2024.05.10.| Új kutatás készült a növényi alapú italokról bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

A legtöbben a reggeli kávé alkalmával fogyasztják a növényi alapú italokat. A Danone Magyarország 2024-ben ismét részese volt az öt kelet-közép-európai országban – így hazánkban is - végzett régiós kutatásnak. Az idén már harmadik alkalommal [...]

A tésztaevés nem hizlal, hanem egészséges2017-02-22T13:53:25+01:00

Egészséges életmóddal megelőzhető lenne a rák okozta elhalálozások fele

Egészséges életmóddal megelőzhető lenne a rákbetegségek 20-40 százaléka és a daganatos betegségek miatt elhalálozások fele – mutatta ki egy nagyszabású amerikai tanulmány.

A Harvard Egyetem és a Massachusettsi Általános Kórház kutatói több mint 135 ezer ember adatait elemezték az amerikai orvostársaság JAMA Oncology című folyóirat honlapján csütörtökön megjelent tanulmányukban, hogy megvizsgálják az összefüggéseket az egészséges életmód és a rákbetegségek előfordulása, a daganatos betegségek miatt halálozás között.

Egészséges életmód alatt értették a szakemberek a nem-dohányzást vagy a dohányzással való felhagyást, a minimális alkoholfogyasztást (egy vagy kevesebb ital nők és kettő vagy kevesebb férfiak esetében), a 18,5-27,5 közötti testtömegindexet, heti 150 percnyi mérsékelt vagy 75 perc intenzív fizikai aktivitást. Azok a személyek, akik megfelelnek ezen összes feltételnek alacsony kockázattal, mindenki más magas kockázattal bír a daganatos betegségek kialakulása tekintetében – olvasható a Medicalxpress orvostudományi ismeretterjesztő hírportálon.

A tanulmányba 89 571 nő és 46 399 férfi adatait vonták be, közülük 16 531 nő és 11 731 férfi tartozott az alacsony kockázatú csoportba, a többiek a magas kockázatúban.

Összehasonlítva a két csoportban előfordult rákmegbetegedéseket és halálozást, a szakemberek azt találták, hogy az egészséges életmód nagy hatással van bizonyos ráktípusokra: a tüdőrákos esetek nagy többsége az életmóddal állt összefüggésben, csakúgy mint a bél-, a hasnyálmirigy- és a veserákos esetek egyötöde.

Kivetítve ezeket az összefüggéseket az amerikai lakosságra, megállapították, hogy még nagyobb mértékben lehetne megelőzni rákbetegségeket és az elhalálozást.

A nők esetében úgy becsülték, hogy a daganatos betegségek 41 százaléka, a halálozás 59 százaléka, a férfiak esetékben a rákbetegségek 63 százaléka, a halálozások 67 százaléka megelőzhető lenne – ismertette a részleteket a The Washington Post amerikai napilap honlapja.

Forrás: mti

 

Új kutatás készült a növényi alapú italokról

2024.05.10.| Új kutatás készült a növényi alapú italokról bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

A legtöbben a reggeli kávé alkalmával fogyasztják a növényi alapú italokat. A Danone Magyarország 2024-ben ismét részese volt az öt kelet-közép-európai országban – így hazánkban is - végzett régiós kutatásnak. Az idén már harmadik alkalommal [...]

Egészséges életmóddal megelőzhető lenne a rák okozta elhalálozások fele2017-02-24T18:23:43+01:00

Fagyibeszéd

A nyárban az első legjobb dolog a vakáció, a második a fagyi. Ugye te sem tudsz ellenállni az édes, hűsítő finomságnak, és ha lenne fagyifaló verseny, biztosan dobogós helyezést érnél el? Vajon miben rejlik a fagyi csábító ereje? És vajon túlzásba lehet-e vinni a fagyievést?

Itt a nyár, és vele a végeláthatatlan fagyihegyek ideje! A kánikulában, a vízparton, a városban, a tenger mellett, egyszóval bárhol felfrissít ez a hideg finomság, vagy éppen a jégkrém. A fagylalt virágkorát éli: fagylaltversenyeket rendeznek, és minden évben megválasztják az év fagyiját is. Míg a nagyszüleid generációja főként a csokoládé, vanília, és puncs ízekből válogathatott, addig te már rengeteg féle ízből és típusból választhatod ki a kedvencedet. Ahogy fejlődött a technika, úgy vált egyre profibbá és sokszínűbbé a fagylaltkészítés. A tejszínes, bársonyos fagyik mellett megjelentek a vizes alapú, gyümölcsös sorbetek (egyébként a fagylaltot az ókori kínaiak találták fel és leginkább a mostani sorbethez vagy még inkább a jégkásához hasonlított) és az egyszerre több ízből és alapanyagból álló fagyiköltemények. Sőt, a laktózérzékenyekre gondolva tejmentes, a cukorbetegekre odafigyelve pedig alacsonyabb cukortartalmú fagyikat és jégkrémeket is készítenek már.

Lehet-e torokgyulladást kapni a fagyitól?

Kisgyerekként te is rengetegszer hallottad, hogy lassan nyalogasd, nehogy torokgyulladást kapj. Igazából akkor kell óvatosnak lenni, ha nagyon kimelegedve – mondjuk egy jó foci vagy tollas meccs után – hirtelen ennél fagyit, mert ekkor a nagy hőmérsékletkülönbség miatt a gyorsan lehűlt szöveteken megtapadhatnak a baktériumok. Tipp: igyál először szobahőmérsékletű vizet, és utána jöhet a jégkrém vagy a fagyi.

Mennyi fagyit lehet enni egyszerre?

A boldogító válasz az lenne, hogy amennyi beléd fér, és amennyit a zsebpénzedből meg tudsz venni. Ám persze nem jó túlzásba esni, a fagylaltok és a jégkrémek csak mérsékelt mennyiségben férnek be a napi étrendbe. Viszont van egy jó tippünk, hogyan győzd meg a szüleidet, hogy két gombóc helyett hármat kaphass.

  • Inkább kehelybe és ne tölcsérbe kérd, és rolettit se kérj rá. Így kevesebb szénhidrátot viszel be a szervezetedbe, a fagyiban található cukor éppen elég az édes élményhez.
  • Öntet nélkül egészségesebb és finomabb! Az öntetek és szirupok sok cukrot tartalmaznak, és csak elnyomják a fagyi ízét.
  • Ne kérj rá cukorszórást! Cukor van a fagyiban is, és így nem növeled a cukorfogyasztásodat.
  • Hagyd ott a tejszínhabot! A krémes fagyik amúgy is a tejszínnek – ez a tejben található zsiradék – és a hiperszuper fagylaltkészítő gépeknek köszönhetik krémes állagukat. Tejszínhab helyett jöjjön inkább még egy gombóc gyümölcsfagyi.
  • Kérhetsz két gombóc gyümölcsös sorbet fagyit, és csak egy gombóc tejszínes fagyit. A sorbet fagyik ugyanis vizes alapúak, ezért csak minimális mennyiségben, vagy egyáltalán nem tartalmaznak zsírt. Magas víztartalmuk miatt ráadásul sokkal jobb szomjoltók.
  • Menj biciklivel fagyizni, így lemozoghatod a fagyival bevitt plusz kalóriákat.

Van-e egészséges fagyi?

Nagyon egyszerűen készíthetsz egészséges fagyit otthon is, csak banánra és friss idénygyümölcsre van szükséged hozzá. A banánt karikázd fel, két marék fagyott epret adj hozzá, és turmixban keverd bársonyosra. A gép kezeléséhez kérd szüleid segítségét.

Ha csokisat szeretnél enni, akkor kakaóport, érett avokádót, és egy kis mézet szerezz be. Az avokádót a kakaóporral és a mézzel együtt turmixold le, majd tedd 2 órára mélyhűtőbe. 20 percenként kavard át egy villával.

 

Cikkünk eredetileg a Lájk Magazinban jelent meg.

Nő a növényi alapú termékek népszerűsége, különösen a fiatalok körében 

2022.05.17.| Nő a növényi alapú termékek népszerűsége, különösen a fiatalok körében  bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

A Danone Magyarország Kft.  idén is elkészítette azt a reprezentatív kutatását, melynek célja, hogy feltérképezze, mennyire ismert és követett a flexitáriánus étrend a magyar fogyasztók körében, mennyien és miért fogyasztanak növényi alapú élelmiszereket, mennyire veszik figyelembe [...]

Háromból egy fogyasztó már figyelembe veszi a vásárolt élelmiszer környezetre gyakorolt hatását is

2022.04.22.| Háromból egy fogyasztó már figyelembe veszi a vásárolt élelmiszer környezetre gyakorolt hatását is bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

A magyar fogyasztók harmada már figyelembe veszi a vásárolt élelmiszer környezetre gyakorolt hatását is A 18 és 34 év közötti magyar fogyasztók vannak leginkább tisztában a fenntartható táplálkozás fogalmaival A Föld napja alkalmából a [...]

Fagyibeszéd2017-02-21T17:22:17+01:00

Szomjas vagy? – Frissítő tények az üdítőkről

Ugye neked is jólesik egy pohár finom üdítő az ebédhez, a sok óra után? Nézzük meg, miért szeretjük ezeket annyira, és egészségesek-e! Figyelem, felpezsdítő percek várnak rád!

A szervezeted legnagyobb mennyiségben folyadékot igényel: ha lány vagy, akkor napi 1,9 liter, ha pedig fiú, akkor 2,3 liter a napi szükségleted. Ennek kisebb részét az ételekkel, döntően viszont vízzel, teával vagy üdítőitalokkal biztosíthatod. Ügyelned kell tehát arra, hogy napi több mint másfél litert igyál, de azt sem mindegy, mit töltesz a poharadba! A legjobb persze a tiszta víz, szerencsére nálunk a vezetékes víz is igen jó minőségű, de jó választás az ásványvíz is: ebből az átlag magyar már több mint száz litert kortyol el évenként.

A víz előnyei

A legjobb szomjoltó, és teljesen energiamentes. A csapvízben is sok oldott ásványi anyag van (ettől lesz „kemény”, ami a szervezetednek jó, de anyukád mosógépének nem), de még több az ásványvizekben. Ezek jó hatással vannak az egészségedre, és fontos mikroelemeket biztosítanak.

A XXI. században azonban teljesen természetes, hogy különféle finom üdítőitalokkal is csillapíthatod a szomjadat. Ezerféle ízben kaphatók, alkoholmentesek, így mindenki megtalálja a kedvencét közöttük. Sokan azonban aggódnak, hogy egészségtelenek. Vajon igazuk van?

Mitől üdít az üdítőital? 

Elsősorban a benne lévő folyadék, azaz víz miatt. Ha üdítőt iszol, azzal folyadékhoz juttatod a szervezetedet, még akkor is, ha cukor vagy aromák vannak benne. Az üdítő hatást fokozhatja az ízesítés vagy a szénsav is: a buborékok ugyanis enyhe savas hatásuk miatt tovább fokozzák a frissítő érzést.

Ihatok-e hideg üdítőt?

A hűvös folyadék jobban frissít, mint a melegebb, de azért a jégkockát sem szabad túlzásba vinni. A legjobb, ha az üdítő és a tested hőmérséklete (36 C fok) között nincs nagyobb különbség harminc foknál. A túl hideg üdítő vagy ásványvíz nagyon lehűti a nyálkahártyákat, így teret adva a kórokozó baciknak.

Hizlalnak-e a cukros üdítők?

Ha sokat iszol belőlük, akkor mindenképpen. A cukros üdítőitalok valóban sok, akár 30-40 kalóriát is tartalmazhatnak decinként, így nagyon könnyű velük túllépni a napi ajánlott mennyiséget energia és cukor szempontjából is. Ha egy liter cukros üdítőt iszol meg, az akár 80-120 gramm cukrot is jelenthet, miközben naponta 25-30 grammnál több cukor nem ajánlott. Azonban ez nem jelenti, hogy egészségtelenek lennének az üdítőitalok, hanem csak azt, hogy mértékkel ajánlott fogyasztanod belőlük. Alkalmanként, tehát ha hetente kétszer-háromszor megiszol egy doboz üdítőt, semmilyen kockázatot nem jelentenek rád.

A szénsavas üdítők egészségtelenek?

Sokan gondolják úgy, hogy nem szabad szénsavas üdítőket inni, mert erősen savasak, és a fogzománctól kezdve a gyomorig sok mindent károsítanak. Nem sok alapja van azonban az aggodalmaknak. A szénsav – ami nem más, mint vízben oldott szén-dioxid gáz – pezsdítő, szomjúságoltó, étvágygerjesztő hatású és rövidtávon semmilyen problémát sem okoz. A mennyiség azonban itt is fontos: ha mindig szénsavas ásványvizet, vagy üdítőt iszol, annak a csontjaid láthatják a kárát, mivel a szénsav „megköti” az ételek kalciumtartalmának jelentős részét.

5+1 érdekesség a folyadékokról

  • A szervezeted több mint kétharmada, körülbelül 70 százaléka víz. Ez azt jelenti, hogy ha 30 kilogramm a súlyod, akkor ebből több mint 20 liter víz!
  • Míg étel nélkül akár hetekig is kibírjuk, víz nélkül mindössze két-három napig létezhetünk.
  • A szervezetedben is keletkezik víz, például a tápanyagok lebontása során. Ez körülbelül 3 dl naponta.
  • Szomjúságot akkor érzel, ha a szervezeted folyadéktartalmának 0,5 százaléka, azaz 1-2 dl hiányzik.
  • Tudtad, hogy minden bizonnyal már az ősember is ivott üdítőt? Feltételezések szerint szívesen fogyasztották ugyanis gyümölcsök kifacsart levét, a mai gyümölcslevek ősét.
  • Évente átlagosan 85-90 liter üdítőt fogyasztunk jelenleg Magyarországon, ebből körülbelül 50 liter üdítő, több mint húsz liter pedig gyümölcslé.

 

Cikkünk eredetileg a Lájk Magazinban jelent meg.

Nő a növényi alapú termékek népszerűsége, különösen a fiatalok körében 

2022.05.17.| Nő a növényi alapú termékek népszerűsége, különösen a fiatalok körében  bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

A Danone Magyarország Kft.  idén is elkészítette azt a reprezentatív kutatását, melynek célja, hogy feltérképezze, mennyire ismert és követett a flexitáriánus étrend a magyar fogyasztók körében, mennyien és miért fogyasztanak növényi alapú élelmiszereket, mennyire veszik figyelembe [...]

Háromból egy fogyasztó már figyelembe veszi a vásárolt élelmiszer környezetre gyakorolt hatását is

2022.04.22.| Háromból egy fogyasztó már figyelembe veszi a vásárolt élelmiszer környezetre gyakorolt hatását is bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

A magyar fogyasztók harmada már figyelembe veszi a vásárolt élelmiszer környezetre gyakorolt hatását is A 18 és 34 év közötti magyar fogyasztók vannak leginkább tisztában a fenntartható táplálkozás fogalmaival A Föld napja alkalmából a [...]

Szomjas vagy? – Frissítő tények az üdítőkről2017-02-21T17:20:11+01:00

Gyorsan valami finomat?

A városokban szinte lépten-nyomon olyan helyekbe botlunk, ahol gyorsan lehet enni valamit. Szendvicsező, pizzás, hamburgeres, giroszos… Alig lehet megszámolni, hány helyen csillapíthatod az éhségedet. Nézzük meg, mennyire egészséges dolgokat kínálnak ezekben!

Hamburger, gyros és társaik

Az utóbbi években nálunk is robbant a „street kitchen”, azaz divat lett gyorsan, útközben bekapni pár falatot. A színvonal is sokat változott, ma már sokféle finom ételből választhatsz, ha éppen csak tíz perced van ebédelni. Korábban viszont ezek az ételek az egészségtelen táplálkozás jelképei voltak, rossz minőségű alapanyagokból, zsírtól csöpögősre készítve – de már akkor is mindenki imádta őket! De mi a helyzet mostanában? Ha odafigyelsz, nem kell sóvárogva nézned egy finom hamburgerre, most pedig néhány tanácsot is adunk, hogy mire ügyelj!

Belefér-e az étrendembe néhány hamburger?

A dietetikusok (ők azok az egészségügy szakemberek, akik a táplálkozással foglalkoznak) szerint minden élelmiszer és étel egészséges, csak a mennyiségekre kell odafigyelni. Egy, zöldségekkel alaposan megrakott hamburger felveszi a versenyt a pörkölt-tészta menüvel, sőt néhány hasznos tápanyagból annál jóval többet tartalmaz. Viszont fontos, hogy a hamburger, a pizza vagy éppen a sült krumpli is csak olyan mértékben lehet része az étrendednek, amíg az kellően vegyes, változatos marad, és energia szempontjából is egyensúlyban van. Ez utóbbi azt jelenti, hogy pont annyi kalóriát viszel be a szervezetedbe, amit a tanulással, mozgással és sporttal elhasználsz.

Hamburger vagy pizza?

Ezt a kérdést sosem lehet eldönteni.  Falafel vagy gyros? Gofri vagy palacsinta? Mindegyiknek van előnye és hátránya is, a lényeg, hogy egyikből se egyél sokat, csak annyit, ami belefér az étrendedbe. Heti egy alkalom biztos nem árt!

Pattanásos leszek, ha sok gyorskaját eszem?

Régebben úgy gondolták, hogy a táplálkozásunkban lévő zsír – például a zsírosabb húsokban vagy éppen a csokiban – a pattanások megjelenéséhez vezet. Ezt azonban nem sikerült bebizonyítani. Ma úgy gondoljuk, a pattanások megjelenéséhez és számuk növekedéséhez sokkal inkább a hormonháztartásnak van köze, de az is biztos, hogy az egészségtelen táplálkozás is szaporítja a számukat. Tehát nem lesz több pattanásod egy gyorséttermi ebédtől, de ha sokszor eszel ott, akkor számíthatsz arra, hogy bőröd tiltakozni fog.

Miből készítik ezeket?

Sokszor hallhatod, hogy ezek az ételek mindenféle maradékból, „műanyagokból” készülnek, ezért értéktelenek, sőt. Nos, bár ez egyáltalán nem igaz, légy válogatós! Válassz olyan helyet, ahol megnézheted vagy megkérdezheted, mit használnak fel az ételedhez. A nagyobb, gyorskiszolgáló éttermi láncok a legszigorúbban ellenőrzik az alapanyagokat és a minőséget is. A jó ételek egyszerű alapanyagokból készülnek. A hamburgerben lévő húshoz például nem kell más, mint darált marhahús, egy-egy csipet só és bors.

Tesznek valamit ezekbe, amiért vágyunk rájuk?

Erről a TÉT Platform szakértőjét kérdeztük. Szerintük ezekben az ételekben nincs semmi titkos összetevő, és természetesen nem is lehet. Azért találhatod olyan finomnak ezeket, mert az ételek receptjeit gondosan állítják össze, összehangolják benne az ízeket, és olyan konyhai eljárásokat tudnak alkalmazni, amelyet otthon nem igazán tudunk megvalósítani. Ettől lesz különleges ízű egy hamburger, a kemencében, kövön sült pizza vagy éppen a kebab is.

 

Cikkünk eredetileg a Lájk Magazinban jelent meg.

Nő a növényi alapú termékek népszerűsége, különösen a fiatalok körében 

2022.05.17.| Nő a növényi alapú termékek népszerűsége, különösen a fiatalok körében  bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

A Danone Magyarország Kft.  idén is elkészítette azt a reprezentatív kutatását, melynek célja, hogy feltérképezze, mennyire ismert és követett a flexitáriánus étrend a magyar fogyasztók körében, mennyien és miért fogyasztanak növényi alapú élelmiszereket, mennyire veszik figyelembe [...]

Háromból egy fogyasztó már figyelembe veszi a vásárolt élelmiszer környezetre gyakorolt hatását is

2022.04.22.| Háromból egy fogyasztó már figyelembe veszi a vásárolt élelmiszer környezetre gyakorolt hatását is bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

A magyar fogyasztók harmada már figyelembe veszi a vásárolt élelmiszer környezetre gyakorolt hatását is A 18 és 34 év közötti magyar fogyasztók vannak leginkább tisztában a fenntartható táplálkozás fogalmaival A Föld napja alkalmából a [...]

Gyorsan valami finomat?2017-02-21T17:18:40+01:00

Kávé- és teakészítés professzionálisan, az alapoktól – ahogy egy barista ajánlja

Az igazán jó kávéhoz egy jó szakember, azaz barista munkája mellett, megfelelő pörkölésű kávészem, friss őrlés, és természetesen rendszeresen karbantartott kávégép, eszközök is szükségesek. Sokan megfeledkeznek azonban a jó kávé legfontosabb összetevőjéről, a vízről. Ez a színtelen, szagtalan folyadék ugyanis nagymértékben hozzájárulhat a kávé ízéhez, aromájához és illatához is.

 

Legyen alacsony a víz karbonátkeménysége

A kávé és a tea élvezeti értékét jelentősen befolyásolja a víz minősége, ezért mindig friss, tiszta és lehetőség szerint lágy vizet használjunk. A szakemberek úgy vélik, hogy a kávéból az a víz hozza ki a maximumot, amelynek összkeménysége 3-9 °nk  közötti, karbonátkeménysége pedig alacsony, 2-4 °nk közötti.

Csökkenhet az ízélmény

Ám ezeknek a kritériumoknak a csapvíz jellemzően nem felel meg teljes mértékben, így olyan vízkezelő berendezéseket, eszközöket érdemes alkalmazni, amelyek kellően megszűrik a vizet, lággyá és klórmentessé teszik. A kemény, klóros víz ugyanis a kávé esetében kellemetlen mellékízt eredményezhet.

Magyarországon a csapvíz szigorú minőségellenőrzésen megy keresztül, és biztonsággal fogyasztható. Ám előfordulhat, hogy a csapvíz utószűrése szükséges, hogy ízét kellemesebbé tegyük, és a kávégépünket megóvjuk a vízkőtől. Ehhez érdemes speciális vízszűrő, illetve vízlágyító berendezést használni. A szűrt, lágyított vízzel készített kávé ízének ereje már az első kóstoláskor érezhetővé vállhat, mivel az erre hivatott vízszűrő kancsók, készülékek csökkentik a víz karbonátkeménységét, és felfogják a vízben lebegő szennyeződéseket. Ma már léteznek olyan vízszűrő kancsók is, amelyek a szűrés és lágyítás mellett a tisztított vizet magnéziummal is dúsítják. Ezzel segítik az aromák felszabadulását, előcsalogatják a kávé rejtett íz- és illat tartalékait.

A magnézium hatása a kávéra

A baristák és a kávéguruk már tudják azt a titkot, amellyel előcsalogathatók a kávé rejtett íz-, és illat-tartalékai. Ez a titok nem más, mint a magnézium, amely segíthet az aromák felszabadításában. A szűrt, „magnéziumos” víz fogyasztása pedig önmagában is igazi élvezetet nyújt, emellett egészséges is.

Amberboy-Kiss Ádám tapasztalata szerint: „A hozzáadott magnéziumot tartalmazó, kezelt víz alkalmazásával – egyszerűen fogalmazva – jelentősen szélesíthetjük az elkészített italaink ízprofilját, azaz testesebbek lesznek. Határozottan jobban érezzük az egyes ízjegyeket, ezáltal hozzásegítve minket ezek elkülöníthető meghatározására, vizsgálatára, fogyasztói szemszögből az íz-élmény megtapasztalására.”

Fejlődik a kávékultúra

A kávékultúra folyamatos fejlődésével egyre több kávézóban terjedt el a tudatos vízkezelés, amelynek során a kávéhoz, teához lágy, szűrt, friss, tisztított vizet használnak.

A legfelkapottabb kávézókban kávégépek elé beépített víztisztító berendezéseket is láthatunk, amelyek azontúl, hogy megvédik a berendezéseket a vízkövesedéstől, hozzájárulnak a kávé krémesebb állagához és finomabb ízéhez.

Kezelt és kezeletlen vízzel készített kávé

„Ha lehetőségünk van egymás mellett megkóstolni az azonos receptúra szerint készített, megfelelően kezelt és kezeletlen vízzel készített kávéitalokat, rögtön érezni fogjuk a különbséget. A miértre az extrakció során történő meglehetősen komplex folyamatok sokasága a válasz. A kávéitalok 90-94%-a víz, elkészítési metódustól függően, így magától értetődő a vízösszetétel fontossága. A kezelt vízzel megfelelően elkészített kávé ízprofilja egyensúlyban van, nincsenek benne túlzó, illetve hiányzó jegyek, jellemző ízhibáktól mentes (nem keserű, híg), édesítőszerek használata nélkül is kellemes. Ehhez képest a másik módon elkészített, szinte ihatatlan kategória, amelynek nincs teste, lapos, kellemetlen. Ezek esetében íz-hibákkal is találkozhatunk: kesernyés lehet, orrunkban fura illatokat érezhetünk, utóízében kifejezetten rossz nyomokkal” – meséli Amberboy-Kiss Ádám, barista.

 

Új kutatás készült a növényi alapú italokról

2024.05.10.| Új kutatás készült a növényi alapú italokról bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

A legtöbben a reggeli kávé alkalmával fogyasztják a növényi alapú italokat. A Danone Magyarország 2024-ben ismét részese volt az öt kelet-közép-európai országban – így hazánkban is - végzett régiós kutatásnak. Az idén már harmadik alkalommal [...]

Igyunk sokat – de mit és mennyit?

2022.09.05.| Igyunk sokat – de mit és mennyit? bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

Túl vagyunk a nyár közepén, de az igazi meleg napokból jut még bőven. A legtöbben tudják, hogy ilyenkor sokkal több folyadékra van szükségünk, de jó kérdés, mivel csillapítsuk a szomjunkat. A tudatos választással sokat [...]

Kávé- és teakészítés professzionálisan, az alapoktól – ahogy egy barista ajánlja2017-02-21T17:53:39+01:00

Táplálkozási Ismeretek Konferencia

Megértettük a valóságot, felfedjük a tudást

Elkészült napjaink egyik legátfogóbb felmérése a magyar lakosság táplálkozási ismereteiről és ezzel összefüggő szokásairól, mely egyben teljeskörű információs forrásként is szolgálhat a jövőben. Milyen áldozatot hozunk az egészségünkért? Hogyan befolyásolnak bennünket a táplálkozási tévhitek? Figyeljük-e az élelmiszerjelöléseket? Mely élelmiszereket tartjuk biztonságosnak?

Az izgalmas, néha megdöbbentő megállapításokat a TÉT Platform Egyesület 2017. április 19-én (szerda) délelőtt, a Budapest Music Centerben tartandó Táplálkozási Ismeretek Konferencián ismerteti.

 

Közgyűlési meghívó – 2024.

2024.03.01.| Közgyűlési meghívó – 2024. bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

A Táplálkozás, Életmód és Testmozgás Platform Egyesület (1062 Budapest, Andrássy út 61.)  2024. március hó 14. napján (csütörtök) 12.00 órakor tartja éves rendes közgyűlését. A közgyűlés nem nyilvános, azon csak az Egyesület tagjai, illetve [...]

Táplálkozási Ismeretek Konferencia2017-04-14T20:35:04+02:00

Már Spanyolországba és Bulgáriába is Magyarországról érkeznek a csokinyuszik

Az olaszok kedvelt csokoládéjából is Diósgyőrben álmodnak figurát: Magyarország mellett több mint 20 ország számára rekord mennyiségben készültek üreges csokifigurák a Nestlé diósgyőri üzemében a húsvéti szezonra. Az egyik legnépszerűbb olasz édességmárkához tartozó üreges figurák is immár Magyarországon készülnek, sőt a termék fejlesztése is hazai szakemberek munkáját dicséri.

A diósgyőri gyár a Nestlé cégcsoport egyetlen, kizárólag üreges csokoládéfigurák gyártására specializálódott üzeme, melynek termékei Magyarország mellett több mint 20 másik országban kerülnek piacra. Idén Spanyolországgal és Bulgáriával bővült a húsvéti célországok száma. A közelgő húsvéti ünnepekre itt készült csokinyuszik, csokicsibék és más figurák a világ legkülönbözőbb pontjain bukkannak fel a boltok polcain, akárcsak a csokimikulások a karácsonyi szezonra. A több kontinens igényeit kiszolgáló gyár felkészült a kihívásokra, legyen szó akár a szállításról. A tengerentúli vevők esetében különleges szállítási eljárásokra van szükség. Diósgyőrből ugyanis először a német Bremerhaven kikötőjébe érkeznek a csokoládék, ahonnan a közel egy hónapos utazás alatt speciális hűtőkonténerekben érik el Ausztrália és Új-Zéland partjait. Így jutnak el a Diósgyőrben készült csokitojások, csokinyulak és csokicsibék Kanadába és a Dél-Afrikai Köztársaságba is.

A húsvétot megelőző időszakban teljes kapacitással működött a gyár, több mint 7 százalékkal nőtt a termelés volumene a tavalyi év hasonló időszakához képest, ami abszolút rekord az üzem történetében. A több mint 2000 tonna mennyiségű csokoládéfigura előállításában 580 kolléga vett részt. A húsvéti szezonra több mint 60 millió darab figura gördült le a gyártósorról, amely legalább 40 húsvéti formát és száz féle terméket jelent. Márkák tekintetében a gyártás legnagyobb részét a Smarties uralja, amely a teljes volumen felét adja. A klasszikus nyulak és tojások mellett szintén nagy sikere van a csibe vagy tyúk figuráknak, de népszerűek az olyan innovációk is, amikor az üreges csokoládé egy másik figurát rejt.

A hagyományos kínálat biztosítása mellett az innovációra is nagy hangsúlyt helyez a Nestlé, amely a versenyképesség egyik tényezője, így igazi újdonságokkal jelennek meg szezonról szezonra.

 „A gyár legújabb fejlesztése a Baci Perugina figura, amelynek véglegesítésén közel három évig dolgoztak a Nestlé szakemberei a koncepció fejlesztéstől a megvalósításig. Az ikonikus márka terméke kizárólag az olasz piacra készül, karácsony és húsvét mellett még Valentin napra szállítanak belőle. A diósgyőri üzemben egy tízfős csapat dolgozik a különféle innovációkon, több mint 20 országot kiszolgálva” – hangsúlyozta Héléne Kovalevsky, a diósgyőri gyár igazgatója.

A Nestlé által gyártott Baci Perugina márkával Magyarországon immár a McDonald’s-ban is találkozhatnak a fogyasztók, a McFlurry nevű népszerű termékbe kerül bele a csokoládés mogyorós öntet.

Új kutatás készült a növényi alapú italokról

2024.05.10.| Új kutatás készült a növényi alapú italokról bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

A legtöbben a reggeli kávé alkalmával fogyasztják a növényi alapú italokat. A Danone Magyarország 2024-ben ismét részese volt az öt kelet-közép-európai országban – így hazánkban is - végzett régiós kutatásnak. Az idén már harmadik alkalommal [...]

Igyunk sokat – de mit és mennyit?

2022.09.05.| Igyunk sokat – de mit és mennyit? bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

Túl vagyunk a nyár közepén, de az igazi meleg napokból jut még bőven. A legtöbben tudják, hogy ilyenkor sokkal több folyadékra van szükségünk, de jó kérdés, mivel csillapítsuk a szomjunkat. A tudatos választással sokat [...]

Már Spanyolországba és Bulgáriába is Magyarországról érkeznek a csokinyuszik2017-04-14T20:28:30+02:00

E-számok: tudod, miért vannak?

Ha figyelmesen megnézed egy csomagolt élelmiszer címkéjét, érthetetlen rövidítéseket találsz rajta. Vegyük például egy keksz összetevőit: búzaliszt, cukor, növényi zsír, térfogatnövelő-szerek (E500, E503), étkezési só, aroma, színezék (E150a), antioxidánsok (E334, E224). Vajon mik ezek a számok, mire valók és kell-e félnünk tőlük?

E-számok: az egységes rendszer

A számok mögött mindig egy-egy adalékanyag bújik meg. Ezek olyasmik, amelyet normális esetben nem fogyasztunk élelmiszerként, de készítésük során szándékosan adják hozzá az élelmiszerhez vagy ételhez. Miért teszik ezt? Mert meg akarják változtatni vele valamelyik tulajdonságát: az ízét az aromákkal, a színét a színezékekkel vagy az eltarthatóságát a tartósítószerekkel. Még felsorolni is sok lenne, hogy ezeken kívül még hány célra használnak különböző adalékanyagokat. A számokat pedig azért kapták, hogy anyanyelvétől függetlenül mindenki megérthesse, mi van a kedvenc csokijában vagy joghurtjában. A periódusos rendszerhez hasonlóan tehát a Föld minden országában ugyanazt jelenti az E500 – ami egyébként a nátrium-hidrogén-karbonátot, azaz a közönséges szódabikarbónát rejti.

Most akkor ezek egészségtelenek?

Sokszor hallani azt, hogy az E-számok károsak az egészségre. Kétségtelen, hogy jelentős részük mesterséges anyag, amelyeknél még lehetne is okunk az aggodalomra, de ezért még nem kell pellengérre állítani őket. Minden adalékanyag nagyon szigorú tesztelésen megy át, amelyet komoly tudósok végeznek, és csak olyan mennyiségben lehet használni, amely bizonyíthatóan nem okoz problémát.

E-számok, amit a nagyi is használ

Sok olyan anyag van, amit már az ókori görögök vagy rómaiak is használtak, hogy ételeiket kellemesebb ízűvé vagy szebb kinézetűvé varázsolják. A nagymamád, vagy anyukád is használ mindennap ilyeneket, sőt olyan E-számok is léteznek, amelyek akár egy frissen leszedett almában is megtalálhatók. Ilyen például az E330, ami egyszerű citromsav, vagy az E270, ami a tejsav, esetleg az E300, ismertebb nevén a C-vitamin. A nagyi sok befőttet rakott már be E211-el, amit a boltban nátrium-benzoát néven vesz meg tartósítóként. Te pedig minden pillanatban sok E941-et és E948-at veszel magadhoz, hiszen ezek nem mások, mint a minket körülvevő levegő 78 százalékát alkotó nitrogén és a 21 százalékát kitevő oxigén. Ugye így már mindjárt más?

De akkor mi a probléma velük?

Időnként kiderül egy-egy adalékanyagról, hogy valamilyen problémát okoz. Ilyenkor az illetékes hatóságok rövid időn belül megtiltják a használatát, és többet nem lehet vele találkozni az élelmiszerekben.

Azt azonban a táplálkozással foglalkozó szakemberek is elismerik, hogy az adalékanyagoknak lehet olyan hatása, amelyet még nem ismerünk. Sőt, egyáltalán nincsenek ismereteink arról, hogy mi történik a testünkben akkor, ha sokféle E-számot tartalmazó élelmiszereket fogyasztunk rendszeresen, mivel ezek az anyagok akár kölcsönhatásba is léphetnek egymással. A több száz féle anyagnak szinte megszámlálhatatlanul sok kölcsönhatása lehet egymással, amelyet ma még nem ismerünk.

Szabad E-számos élelmiszert enni?

Persze, hiszen az előbb láthattad, hogy ezek között vannak természetes anyagok, de olyanok is, amelyeket évszázadok óta használunk. Az óvatosság azonban nem árt: nézd meg a címkét, és ha túl sok E-számot látsz rajta, fontold meg, hogy megeszed, vagy megiszod-e! Ügyelj arra is, hogy minél természetesebb élelmiszereket, például teljes kiőrlésű gabonaféléket, magas gyümölcstartalmú leveket, sok tejet és tejterméket fogyassz. Ezek jellemzően kevés, vagy semmi adalékanyagot sem tartalmaznak.

Szó sincs tehát arról, hogy ha valaminek E-száma van, az feltétlenül valami egészségtelen mesterséges vegyület volna. Egyszerűen annyit jelent, hogy segítségükkel tudhatod, mi van abban, amit megeszel. Ha pedig okosan táplálkozol, és sokat mozogsz, semmi okod aggodalomra.

 

Cikkünk eredetileg a Lájk Magazinban jelent meg.

Nő a növényi alapú termékek népszerűsége, különösen a fiatalok körében 

2022.05.17.| Nő a növényi alapú termékek népszerűsége, különösen a fiatalok körében  bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

A Danone Magyarország Kft.  idén is elkészítette azt a reprezentatív kutatását, melynek célja, hogy feltérképezze, mennyire ismert és követett a flexitáriánus étrend a magyar fogyasztók körében, mennyien és miért fogyasztanak növényi alapú élelmiszereket, mennyire veszik figyelembe [...]

Háromból egy fogyasztó már figyelembe veszi a vásárolt élelmiszer környezetre gyakorolt hatását is

2022.04.22.| Háromból egy fogyasztó már figyelembe veszi a vásárolt élelmiszer környezetre gyakorolt hatását is bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

A magyar fogyasztók harmada már figyelembe veszi a vásárolt élelmiszer környezetre gyakorolt hatását is A 18 és 34 év közötti magyar fogyasztók vannak leginkább tisztában a fenntartható táplálkozás fogalmaival A Föld napja alkalmából a [...]

E-számok: tudod, miért vannak?2017-02-21T17:16:19+01:00

Amire a csontjaidnak szüksége van

A tej és a tejtermékek helye az étrendedben

A tejjel és a tejtermékekkel kapcsolatban nagyon sok az ellentmondásos információ: egyesek szerint a fogyasztásuk senkinek nem ajánlott, mások viszont azt mondják, elengedhetetlenül fontosak a kiegyensúlyzott étrendhez. Kinek higgy?

Hallottad már a szüleidtől, nagyszüleidtől a mondást: „a tej élet, erő, egészség”? A tejtermékeket évtizedekig valóban a legegészségesebb élelmiszereknek tartották. A szüleid gyermekkorában ez a mondat minden tejeszacskón – bizony, akkor még csak így lehetett kapni – szerepelt. Az elmúlt években azonban sokan úgy gondolják, hogy a tej több betegség kialakulásáért felelős. Eláruljuk: nincs igazuk! Sőt a tejtermékeknek számos kedvező egészségügyi hatása is van, vagyis még jót is teszel a szervezeteddel, ha rendszeresen fogyasztasz belőlük.

Miben jó a tej?

A tejben lévő legfontosabb tápanyag a kalcium, melyre a fejlődő szervezetnek (vagyis neked) igen nagy szüksége van. A kalcium hozzájárul a csontok egészséges fejlődéséhez, növekedéséhez, de emellett a kalcium például az immun- és idegrendszer megfelelő működéséhez is kell (tehát ahhoz, hogy ne legyél olyan gyakran beteg és jobban tudj teljesíteni a suliban).

Idd most, később is hasznos!

Tudományos kutatások szerint a tej és a tejtermékek rendszeres fogyasztása egyes súlyos betegségek megelőzésében is szerepet játszik: vagyis ha most ilyeneket eszel, akkor a jövőben kevésbé kell aggódnod például a magas vérnyomás miatt. A tejtermékekben lévő fehérjék az izomfejlődéshez szükségesek.

Ha a tej ellenség

Vannak, akik rosszul vannak, ha tejet isznak. Ez az úgynevezett laktózérzékenység, amikor a tested nem tudja megfelelően feldolgozni a tejben lévő cukrokat. Ennek olyan kellemetlen tünetei lehetnek, mint a hasfájás, a hasmenés, a pattanásosság. Szerencsére ez a probléma könnyen orvosolható, így nem kell lemondanod a tejes finomságokról, például a tejszínes süteményekről vagy a pudingokról.

Naponta akár többször is

A tejtermékekből érdemes naponta enned: nagyon jó választás a tej, a sajt vagy a túró. Ezeket eheted reggelire vagy uzsonnára, például zöldségekkel vagy gyümölcsökkel. A táplálkozási szakértők szerint az egyik legegészségesebb választás a joghurt, amely nem csak értékes fehérjéket és sok kalciumot tartalmaz, hanem a legtöbb esetben úgynevezett probiotikus baktériumokat is.

Mi az az élőflóra?

Nem más, mint élő, jótékony hatású baktériumok, amelyekkel a joghurtokban találkozhatsz – mondja a Táplálkozás, Életmód, Testmozgás Platform dietetikus szakértője. Ezek a baktériumok nem okoznak betegségeket, sőt kifejezetten szükségesek ahhoz, hogy a szervezeted megfelelően működjön. A bélrendszeredben ugyanis több milliárd baktérium él, melyek hozzájárulnak az emésztésünk egészséges működéséhez, sőt védelmet nyújtanak több betegség ellen is. Keresd az élőflórás joghurtokat, és készíts belőlük a kedvenc gyümölcsöddel saját, szuperegészséges gyümölcsjoghurtot!

 

Cikkünk eredetileg a Lájk Magazinban jelent meg.

 

Nő a növényi alapú termékek népszerűsége, különösen a fiatalok körében 

2022.05.17.| Nő a növényi alapú termékek népszerűsége, különösen a fiatalok körében  bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

A Danone Magyarország Kft.  idén is elkészítette azt a reprezentatív kutatását, melynek célja, hogy feltérképezze, mennyire ismert és követett a flexitáriánus étrend a magyar fogyasztók körében, mennyien és miért fogyasztanak növényi alapú élelmiszereket, mennyire veszik figyelembe [...]

Háromból egy fogyasztó már figyelembe veszi a vásárolt élelmiszer környezetre gyakorolt hatását is

2022.04.22.| Háromból egy fogyasztó már figyelembe veszi a vásárolt élelmiszer környezetre gyakorolt hatását is bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

A magyar fogyasztók harmada már figyelembe veszi a vásárolt élelmiszer környezetre gyakorolt hatását is A 18 és 34 év közötti magyar fogyasztók vannak leginkább tisztában a fenntartható táplálkozás fogalmaival A Föld napja alkalmából a [...]

Amire a csontjaidnak szüksége van2017-02-21T17:13:48+01:00