Esések, ütések, az izmok túlerőltetése – csak néhány ok a kellemetlen sportbalesetekre, amelyek akár elhúzódó felépüléssel járhatnak. Ha ismerjük a kockázati tényezőket, talán könnyebb lesz elkerülni a fájdalommal, kényelmetlenségekkel, akár hosszabb lábadozással is járó baleseteket. Ha mégis megtörtént a baj, segítség akkor is akad: a gyógyulás útjával kapcsolatban Németh Györgyi blogger ad tippeket.
Túlhasználat
Számos sportban a folyamatosan ismétlődő mozdulatok elhasználják ízületeinket, ami gyakran vezethet sportbalesetekhez. Futók, úszók és teniszezők vannak leginkább kitéve olyan kellemetlen következményeknek, mint a teniszkönyök, az Achilles-ín gyulladás, a mediális tibia stressz szindróma vagy a váll ütközési szindrómája.
Megállás, fordulás
Azokban a sportokban, ahol gyakori a gyors megállás és a forduló mozdulatok – például a kosárlabda, a torna és a labdarúgás – sokszor fordulnak elő térd- és bokasérülések. Akkor ficamodhat ki a boka, ha kifordul a láb és meghúzódnak a szalagok. A térdet, a vállat és más ízületeket körülfogó stabilizáló izmok és a párnázó porc könnyen elszakadhatnak egy kontrollálatlan fordulástól vagy hirtelen megállástól.
Esések
Bármelyik sportoló eleshet edzés vagy verseny közben. A leggyakoribb törések mellett gyakran a csukló is kificamodik. Természetes ösztön, hogy amikor elesünk, magunk elé tesszük a kezünket, hogy így tompítsuk az esés erejét. Ilyenkor a csuklóra helyezzük át teljes testsúlyunkat, ez pedig könnyen vezethet a szalagok meghúzódásához vagy elszakadásához.
Kezdő és túlpörgetett edzések
Amikor új aktivitásba kezdünk, vagy túl hirtelen lépünk szintet az edzésben, sarok- és hátfájás várhat ránk. Ha új gyakorlatba vagy sportba vágunk bele, „használaton kívüli” izmokat dolgoztatunk meg, ez pedig gyakran jár izomgörccsel.
Ütések
Egy fájdalmasabb ütés is kellemetlen sérüléseket okozhat, ilyen a mediális tibia stressz szindróma vagy a sarokfájdalom. A kemény felületek rázkódásos sérüléseket okozhatnak a sportolók lábán, lábfején, csípőjén és hátán.
Technika vagy póz
Nyakfájást, húzódást és görcsöket is okozhat, ha fejünket szokatlan pozícióba fordítjuk miközben egy labdát vagy éppen az ellenfelünket követjük tekintetünkkel. A kerékpárosoknak attól is megfájdulhat a nyakuk, ha hosszan szorítják a versenybicikli kormányát. Abban a pozícióban ugyanis, amely ahhoz szükséges, hogy kapaszkodjunk a kormányba, de közben az utat is lássuk, megfeszülnek a nyakizmok, amely görcsöt okozhat.
Ha nem sikerül elkerülni a balesetet, a legfontosabb, hogy minél hamarabb elkezdődhessen a gyógyulás, a felépülés folyamata. Németh Györgyi, a Futásról Nőknek blog szerzője szerint egy telefonon elérhető orvos, egy edző, egy ortopéd szakember, és egy gyógytornász közreműködésével gyorsan és a legjobb módon lehet gyógyulni. „Ők azok a szakemberek, akik meg tudják mondani, hogy milyen ütemben lehet visszatérni a sportoláshoz. Ez nagyon fontos, mert ha túl hamar terheljük magunkat, akkor a sérülés kiújulhat. Sokszor látom, hogy a sport mentális hiánya miatt, gyorsan és intenzíven térnek vissza az amatőr sportolók a futópályára. Pedig ha ott lenne mellettük egy szakember, sokkal okosabban, a jövőbeli sérülések elkerülésének legnagyobb esélyével tudnának visszatérni a hétköznapokba” – hangsúlyozta a blogger.
Készült az NN Biztosító sajtóközleménye alapján.
A túl sok ülés és a túl kevés testmozgás gyorsíthatja az öregedést
A naponta több mint tíz órát ülő és kevés fizikai aktivitást végző idősebb nők sejtjei gyorsabban öregednek, mint azon társaiké, akik kevesebbet ülnek és többet mozognak napközben - állítják a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem [...]
Az önfeledt táncolás felére csökkenti a szívproblémák miatti halálozás kockázatát
Az intenzív, önfeledt táncolás csaknem felére csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozás kockázatát a negyven év feletti korosztály körében - állapították meg kutatók a témával világon elsőként foglalkozó tanulmányukban. A Nyugat-Sydney-i Egyetem [...]
Kevés tejterméket fogyasztanak a magyar gyerekek
Felmérést végzett az MDOSZ a Danone Higgy az Álmaidban focikupa országos programján A gyerekek 30 százaléka mindössze heti 1-2 alkalommal iszik tejet, 8 százalékuk pedig egyáltalán nem fogyasztja a számukra alapvető fontosságú tápanyagokat tartalmazó [...]