A táplálkozási ajánlások eddig csak arra terjedtek ki, hogy az egyes élelmiszerféleségekből mennyit kell vagy szabad fogyasztani. Az utóbbi években azonban egyre több helyen építenek be környezetvédelmi szempontokat, mivel hosszabb távon csak így biztosítható a következő generáció egészséges étrendje. A TÉT Platform rendezvényén tudtunk meg többet a témáról.

A világ népessége gyorsan növekszik, jelenleg mintegy 7,3 milliárdan lakunk bolygónkon, ám 2050-re 9 milliárdnál is többen leszünk. Jelenleg is nagy kihívás ennyi ember élelmiszerellátását biztosítani, alig három évtized alatt pedig 70 százalékkal kell növelnünk az élelmiszertermelést, hogy mindenkinek elegendő tápanyag álljon a rendelkezésére. A problémát fokozza, hogy kevesebb földterület és víz áll majd rendelkezésre, és szükséges lenne visszafogni az élelmiszerek előállításához elfogyasztott energia mennyiségét is.

 

Egyes becslések szerint Németországban a megtermelt energia ötödét az élelmiszerek előállításához használják fel az iparban és a háztartásokban. A növénytermesztés és az állattenyésztés világszerte az édesvízkészletek 70 százalékát emészti fel. Ha az üvegházhatású gázok kibocsátását nézzük, akkor a bevásárlásokhoz felhasznált üzemanyag és a főzés a teljes mennyiség 6 százalékát adja, míg az élelmiszeripar összesen 20 százalékért felelős.

A megoldásra váró probléma tehát az, hogy olyan élelmiszereket kell termelnünk, amelyek képesek a szükséges energiával és tápanyagokkal ellátni minket, miközben változatos, kiegyensúlyozott és egészséges étrendet állíthatunk össze belőlük.

 

Még csak az út elején járunk

A fenntarthatóság jelenleg még nem hangsúlyos eleme a közgondolkodásnak, de szerencsére már találhatunk jó példákat. Ilyen az is, hogy Európai Unió 2020-ra 20 százalékkal szeretné csökkenteni az élelmiszerlánc forrásfelhasználását úgy, hogy ösztönzi a fenntarthatóbb élelmiszertermelést és -fogyasztást.

A fogyasztók számára azonban leginkább egy könnyen értelmezhető jelölés segítene eldönteni, melyik termék előnyösebb környezetvédelmi szempontból. Erre azonban minden bizonnyal még éveket kell várni, mert jelenleg nincsenek irányelvek annak meghatározására, mi számít fenntarthatónak és mi nem.

Mi az a fenntartható élelmiszertermelés?

A fenntartható élelmiszertermelés egy termelési módszer, amely olyan folyamatokat és rendszereket használ és alkalmaz, melyek nem környezetszennyezőek, megőrzik a nem-megújuló és természeti forrásokat, gazdaságilag hatékonyak, a munkavállalók, a közösségek és a fogyasztók számára egyaránt biztonságosak, és nem veszélyeztetik az eljövendő generációk szükségleteit.

 

 

5 tipp, amit már holnap megtehet a fenntartható egészséges táplálkozás érdekében

  1. Keresse az ellenőrzött módon előállított termékeket, mert csak ezeknél lehetünk biztos abban, hogy a szükséges technológiai előírásokat betartották. Ez az ökológiai vagy bio termékeknél is ugyanilyen fontos szempont.
  2. Keresse az újrahasznosítható csomagolóanyagokat, és törekedjen arra, hogy csak a legszükségesebb mennyiséget használja fel belőlük.
  3. Válasszon hosszabb eltarthatóságú élelmiszereket, mivel így kisebb az esélye annak, hogy hulladékként kidobjuk azokat. Az élelmiszeripar folyamatos fejlesztéseket hajt végre annak érdekében, hogy tartósítószerek használata nélkül is minél tovább változatlan minőségűek maradjanak a termékek.
  4. A tengeri hal nagyon egészséges, de ha fenntartható módon állítja össze étrendjét, az MSC logóval ellátott termékeket válassza. A Marine Stewardship Council azért dolgozik, hogy fenntartható halászati módok segítségével az óceánok és tengerek ökoszisztémája egyensúlyban maradjon.
  5. Csökkentse az élelmiszerpazarlást: ha bevásárlólistával indul el, akkor csak a szükséges mennyiséget fogja megvásárolni, főleg, ha ellenáll a csábító, de felesleges akcióknak. Ügyeljen a lejárati időkre, és a kamrában felhalmozódott, felesleges tartós élelmiszereket rendszeresen ajándékozza rászorulóknak, segítő szervezeteknek.