Kik élik túl a klímaváltozás hatásait, és hogyan? Avagy a klímaváltozás egészségügyi hatásai

A Magyar Faluegészségügyi Tudományos Társaság X. konferenciája, valamint a Magyar Orvostudományi Társaságok és Egyesületek Szövetségének interdiszciplináris fóruma (web-konferencia)

2020. szeptember 30.

Fővédnök: Prof. dr. Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár

Tervezett program:

  • 8:15- 9:00 Regisztráció
  • 9:00- 9:05 Megnyitó

Levezető elnök: Prof. dr. Cseh Károly,egyetemi tanár, Semmelweis Egyetem Népegészségtani Intézet

  • 9:05-9:50 Prof. dr. Haszpra László, MTA doktora, c. egyetemi tanár, Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont: A klímaváltozás fizikai háttere (Felkért hozzászóló: Lakosa Alina VI. éves medikus, Semmelweis Egyetem, ÁOK)
  • 9:50- 10:35 Dr. Páldy Anna Ph.D. szaktanácsadó, Nemzeti Népegészségügyi Központ: A klímaváltozás hatásai a szervezetre
  • 10:35-10:50 Kávészünet
  • 10:50-11:35 Ócsai Lajos, ny. járványügyi főorvos, Magyar Zoonózis Társaság főtitkára: A klímaváltozás hatása a fertőzésekre
  • 11:35-12:20 dr. Simek Ágnes Ph.D. c. egyetemi docens, Semmelweis Egyetem Népegészségtani Intézet: A hátrányos helyzetűek esélyei a változó világban(Felkért hozzászólók: Csépányi Gabriella, elnök, Diótörés Drogprevenciós Alapítvány, Bartos Pál, elnök, Hallatlan Egyesület a hallássérültekért,  Dallos Zsuzsanna, elnök, Afázia – az Újrabeszélők Egyesület
  • 12:20-13:00 Ebédszünet

Levezető elnök: Prof. dr. Szilárd István, egyetemi tanár, Pécsi Tudományegyetem, Műveleti Medicina Tanszék

  • 13:00-13:45 Prof. dr. Rurik Imre, egyetemi tanár, Debreceni Egyetem, Családorvosi és Foglalkozás-egészségügyi Tanszék: A klímaváltozás hatása az idősekre, krónikus betegekre
  • 13:45-14:30 Antal Emese, dietetikus, szociológus TÉT Platform Egyesület szakmai vezetője: Klímaváltozás és táplálkozásunk -hogyan tudjuk óvni a Földet?
  • 14:30-14:45  Kávészünet
  • 14:45-15:30 Dr. Csépe Péter, tudományos főmunkatárs, Semmelweis Egyetem, Népegészségügyi Intézet: Mit tehetünk a legszegényebb néprétegek védelmében?(Felkért hozzászólók: Nemes Judit, rektorhelyettes, Wesley János Lelkészképző Főiskola, dr. Springó Zsolt, háziorvos, Vajszló, Pécs-Ormánsági Prevenciós Praxisközösség)
  • 15:30-16:15 Orbán Zsuzsanna középiskolai tanár: Kitekintés: A környezeti nevelés egyes országokban
  • Zárszó

A rendezvényen való részvétel ingyenes

Szakma szerinti elszámolható pontértéke: 16

Jelentkezés: OFTEX rendszerben vagy a www.motesz.hu oldalon online

Kedvezményes regisztráció: Életmódprogrammal az elhízás megfékezésére

2023.02.07.|

Tisztelt Érdeklődő Kollégák! Február 26-ig kedvezményesen lehet jelentkezni a 2023. március 4-én az Elhízás Világnapja alkalmából megrendezésre kerülő "Életmód programmal az elhízás megfékezésére" című továbbképzéssel egybekötött tudományos találkozóra.  Helyszín: D50 Kulturális Központ (1071 Budapest, Damjanich [...]

Kik élik túl a klímaváltozás hatásait, és hogyan? Avagy a klímaváltozás egészségügyi hatásai2020-09-24T12:18:22+02:00

Új irányok a táplálkozásmarketingben – Merre tovább? – XIV. Táplálkozásmarketing konferencia

Szervező

Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar, Marketing és Kereskedelem Intézet

Együttműködő partnerek

Időpont

2020. október 9. (péntek)

Helyszín

Online felületen (Cisco Webex, a rendezvény linkjét és jelszavát a konferenciát megelőző napon küldik meg a regisztráltaknak.)

Regisztráció

A konferencián történő részvétel díjtalan, de regisztrációhoz kötött! Regisztrálni kizárólag ezen a linken lehet!

A New Nutrition Business (2019) négy megatrendet azonosított az élelmiszer, táplálkozás és egészség témakörben 2020-ra vonatkozóan. Ezek sorrendben a sznekifikáció, a természetesen funkcionális, a fragmentáció és a fenntarthatóság. A nassolás megatrendje együtt érvényesül a természetes funkcionalitással és a fenntarthatósággal, vagyis a fogyasztó elvárja azokat a természetes összetevőket, amelyeknek jótékony hatása van az egészségére, miközben előállításuk kisebb terhet ró a természeti környezetre. Ezek a megatrendek egy olyan korszakban erősödnek fel, amikor a fogyasztói piacok egyre töredezettebbé válnak, a fogyasztói igények differenciálódnak, és a fogyasztók vissza akarják venni az irányítást abban, hogy mit vásárolnak, mit esznek, és mikor esznek. Ma már egyre kevésbé érvényes a „One size fits all” elv a táplálkozásban. Beléptünk a „Nutrition 2.0” korszakába, amely az individualizálódás, a személyre szabottság elveit képviseli, vagyis „a sokféleség kisöpri az átlagosat”. A személyre szabottság ugyanakkor már nem csak trend, hanem paradigmaváltás is, ami megteremti egy új gazdaság alapjait.

A fogyasztók körében egyre nő a bizalmatlanság az általános táplálkozási ajánlásokkal szemben. Németországban a fogyasztók 73 százaléka nem hisz az általában érvényes táplálkozási ajánlásoknak, az Egyesült Királyságban a fogyasztók 76 százaléka véli úgy, hogy túl sok a zavaró és ellentmondásos információ az élelmiszer, étrend és az egészség kapcsolatáról. Az információkhoz történő könnyű hozzáférés miatt mindenki kidolgozza a maga szabályait, így egyre több fogyasztó dönt úgy, hogy saját „kutatásba” kezd a táplálkozás és az egészség kapcsolatáról, ahelyett, hogy az orvosát vagy a dietetikusát kérdezné meg. Az olyan technológiák, mint az egészségügyi vagy táplálkozási mobilalkalmazások lehetővé teszik a fogyasztók számára, hogy teszteljék és ellenőrizzék, mi működik a legjobban, a legtöbb esetben függetlenül attól, amit a szakemberek állítanak. A folyamatosan változó tudományos, szakmai álláspontok a fogyasztók szkepticizmusát váltották ki. Csak egy-két példa erre a tojás egészségtelen vagy egészséges mivoltáról szóló vita, a vaj-margarin dilemma, és még hosszan lehetne folytatni a sort a vörös bor, a csokoládé, a kávé, avagy a só egészséges táplálkozásban betöltött szerepéről. A technológián keresztüli fogyasztói felhatalmazás is az egészséggel és táplálkozással kapcsolatos attitűdök széttöredezéséhez vezetett. Mindenki maga döntheti el, hogy milyen étrendet követ, öndiagnosztizálásra és mások véleményére támaszkodva. A fogyasztók sokszor önkényesen döntenek arról is, hogy mik a saját személyes szükségleteik és igényeik, ami nem feltétlenül alapul orvosi diagnózison vagy például DNS-teszten. Jó példa erre, hogy az angol vásárlók 24 százaléka fogyasztott már gluténmentes élelmiszereket, miközben mindössze nyolc százalékuk tekinthető valóban gluténérzékenynek. Alapvető követelmény az is, hogy a lakosság egészségének javítását a fenntartható élelmiszer-fogyasztáson és -táplálkozáson keresztül kell elérni.

A vázolt megatrendek meghatározzák a táplálkozás – egészség – wellness trendet, amelyek közül a 10 legfontosabb 2020-ban a következő: az emésztőrendszer egészsége; a zsírok újrapozícionálása; „jó” és „rossz” szénhidrátok; a húsok imázsának újragondolása; a növényi alapú táplálkozás térhódítása; származás és autentikusság; cukor; fehérje; energia 2.0; hangulat.

A konferencia legfontosabb célkitűzése egy asztalhoz ültetni az egészségipar szereplőit, a kutatókat, az élelmiszeripar és -kereskedelem képviselőit, a döntéshozókat, a táplálkozással és a gasztronómiával foglalkozó szakembereket. Együtt, több oldalról megvilágítva a témakört, talán jobban megérthetjük napjaink fogyasztóit, így hatékonyabban és hatásosabban léphetünk fel a lakosság egészségnevelése érdekében.

(A felhasznált szakirodalmi források a szervezőknél elérhetők.)

A program teljes ideje alatt lehetőség van elektronikus poszter megjelentetésére (1 db, fekvő tájolású, 16:9 szélesvásznú Power Point dia formájában megszerkesztve) a konferencia témakörében.

A konferencián történő részvétel díjtalan, de regisztrációhoz kötött! Regisztrálni kizárólag ezen a linken lehet!

A rendezvénnyel kapcsolatban felmerülő kérdéseit várja

  • Bakosné Dr. Kiss Virág Ágnes és Dr. Soós Mihály
  • E-mail: kiss.virag.agnes@econ.unideb.hu, soos.mihaly@econ.unideb.hu,
  • Tel: (20) 226-9068, (20) 299-8310

Kedvezményes regisztráció: Életmódprogrammal az elhízás megfékezésére

2023.02.07.|

Tisztelt Érdeklődő Kollégák! Február 26-ig kedvezményesen lehet jelentkezni a 2023. március 4-én az Elhízás Világnapja alkalmából megrendezésre kerülő "Életmód programmal az elhízás megfékezésére" című továbbképzéssel egybekötött tudományos találkozóra.  Helyszín: D50 Kulturális Központ (1071 Budapest, Damjanich [...]

Teljes élet a szondával

2022.02.15.|

2022-ben február 07. és 11. között került sor a Szondatáplálás Hetére. A nemzetközi kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet a szondatáplált betegekre, és hogy közérthetően adjon tájékoztatást a szondatáplálás életmentő és életeket megváltoztató pozitív [...]

Új irányok a táplálkozásmarketingben – Merre tovább? – XIV. Táplálkozásmarketing konferencia2020-09-24T10:50:33+02:00

Online is részt vehet a XI. Népegészségügyi konferencián!

Élő közvetítés – XI. Népegészségügyi Konferencia – Magyar Tudományos Akadémia díszterme

Tekintettel a magas érdeklődésre és betartva a Magyar Tudományos Akadémia dísztermének biztonságai szabályait, idén a 2020. szeptember 10-én tartandó XI. Népegészségügyi Konferencia négy kamerás élő közvetítéssel is elérhető lesz a helyszínről. A megtekintéshez kattintson az alábbi képre:

Online is részt vehet a XI. Népegészségügyi konferencián!2020-09-24T10:43:50+02:00