A TÉT Platform munkahelyi-testmozgás munkacsoportja legfontosabb feladatának a tudásmegosztást, a jó gyakorlatok átadását tekinti. Pogány Éda, a munkacsoport vezetője szerint az lenne jó, ha minél több munkahelyen készülne egészségmegőrzési terv és a stratégia szerves részét képezné az egészséges életmód munkahelyi támogatása.

Dióhéjban a TÉT Platform munkahelyi-testmozgás munkacsoportjáról

Figyelem!

Az itt olvasható cikk archívumunk része, mára elavult információkat is tartalmaz!

Pogány Éda

Pogány Éda

„A munkahely az a terep, amely különösen alkalmas az egészséges életmóddal kapcsolatos üzenetek átadására” – indokolja Pogány Éda, a munkahelyi-testmozgás munkacsoport TÉT-en belüli létrehozását. Nem véletlen, hogy az európai társszervezetnek (Health, Nutrition and Physical Activities Platform) is van ilyen munkacsoportja. A felnőtt lakosság idejének tetemes részét, aktív korának átlag egyharmadát tölti el a munkahelyén, így egyszerre sok embert lehet hatékonyan megszólítani. Ráadásul az itt elsajátított gyakorlat később nagy valószínűséggel a magánéletbe is beépül. A munkahely emellett magának a testedzésnek is otthont adhat. Több jó példa létezik a magyarországi vállalatoknál arra, miként lehet a rendszeres testmozgás feltételeit biztosítani a munkahelyeken, és ehhez nem kell nagy beruházás, sok munka – csak az elhatározás, motiváció. Pogány Éda hangsúlyozta, hogy a platform az elmúlt öt évben épp az egyes vállalatok jó gyakorlatainak továbbadását tartotta az egyik legfontosabb feladatának. „Ezek nem csupán a nagyvállalatoknál, hanem a közepes és kis vállalkozásoknál is megvalósítható programok.”- tette hozzá.

 

A TÉT Platform hatékony segítséget nyújthat azoknak a szakembereknek, HR-munkatársaknak, akik egy cégnél munkahelyi egészségmegőrző programot szeretnének indítani. „A TÉT Platformon belül jelentős szaktudás van jelen, hiszen tagjai tudósok, kutatók, civil szervezetek és vállalati szakemberek. Ezt a tudást az elmúlt években számos módon igyekeztünk megosztani: a honlapunkon büféasztalszerűen lehet válogatni a legjobb gyakorlatok közül, elérhetővé tettünk hasznos segédanyagokat, konferenciákon vettünk részt és tartottunk előadásokat. Előfordult olyan is, hogy a személyi edző kollégánk segítségével a konferencia résztvevőit is megmozgattuk.” – mondta el Pogány Éda. A platform honlapján egy, a témában járatos edző áll folyamatosan készen arra, hogy válaszoljon a hozzá forduló vállalati szakemberek és érdeklődő munkatársak, dolgozók kérdéseire. Szintén a honlapról érhető el egy tízperces, irodában is bármikor elvégezhető gyakorlatsor, amit ha naponta elvégez valaki, biztosan sokat tesz hozzá egészsége megőrzéséhez, és együtt tornázni az íróasztal mellett még vidám csapattevékenység is lehet. A Coca-Cola HBC Munkahelyi Testébresztő programjának összefoglalója ugyancsak letölthető innen, amely 2008-ban elnyerte az Amerikai Kereskedelmi Kamara Egészséges Munkahely – Legjobb Gyakorlat Díját. Aki mindezek feldolgozása után sikeresen összeállította a saját munkahelyi egészségmegőrzési tervét, ennek népszerűsítésére letöltheti a munkacsoport kommunikációs kampányában használt három plakátot, és ezeket is használhatja arra, hogy a mozgást népszerűsítse irodai körülmények között a munkatársai körében. Ez utóbbiakat a platform tagjainak postán is eljuttatta. Amennyiben erre igény mutatkozik, a platform szakértői szívesen tartanak olyan műhelymunkát is, ahol egyes jelentkezők saját tervéhez adnak tanácsot.

„A világot a sarkából kifordítani nem tudtuk ez alatt az öt év alatt, viszont sikerült jó gyakorlatokat rögzíteni és elérhetővé tenni ezeket sok vállalat és egyén számára. Továbbra is fontosnak tartjuk a tudás átadását, az álláspontunk ismertetését minden fórumon, hogy akik a munkahelyi testmozgás ösztönzése és az egészséges életmód terjesztése iránt fogékonyak, tudják, hogyan fogjanak bele a feladatba.” – összegzett a munkacsoport koordinátora. „Fontos, hogy készüljenek munkahelyi egészségmegőrzési tervek és stratégiák, amelyeket a vállalatok, intézmények vezetősége is támogat. A végrehajtásukról jó, ha olyan, a feladatra kijelölt munkatársak gondoskodnak, akiknek a teljesítményértékelésében ez a feladat célkitűzésként megjelenik.” – tette hozzá. Pogány Éda szeretné elérni, ha a platform további, aktív tagokkal bővülne. A jövőben tervezi az egyes vállalatoknál meglévő egészségmegőrzési programok más vállalatok munkavállalói körében történő meghirdetését.