Erdélyi-Sipos Alíz dietetikus, táplálkozástudományi szakember, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) főtitkára a divatdiétákról és az igazán hatékony módszerekről tartott előadást 2016. február 23-án megtartott rendezvényünkön.

Minden kornak megvannak a maga divatirányzatai, melyek egy része évek, évtizedek múlva picit másként, esetleg más kiegészítőkkel, más anyagokkal, de visszatér. Természetesen a klasszikusok soha sem változnak, mégis mindig elismertek és divatosak maradnak. Ezeket bátran nevezhetjük divatklasszikusoknak, ilyen például a Chanel-kosztüm, a kis fekete ruha, vagy egy teljesen más irányzat tagjaként szintén örök darabnak számító farmer. Ahogy a ruha kívülről ápol és eltakar, sok mindent meghatároz, úgy a táplálkozás belülről és kívülről ápol, vitalitást, egészséget biztosít.

A testalkat tekintetében is vannak irányzatok. A nők többsége – és természetesen a férfiak is – nem csak az öltözködés, hanem a testkép divatjának is szeretnének megfelelni. Jelenleg évtizedek óta a kisportolt, kicsit soványabb alkat a divat. Vajon hogyan lehet ennek megfelelni, miközben a sok mozgást igénylő életvitelt felváltotta a minden tekintetében motorizált társadalom? Az ülő életmód elterjedése, a fizikai munka csökkenése, és mindezek mellett az élelmiszerválaszték döbbenetes kiszélesedése és viszonylagos gyors elérhetősége, könnyű beszerezhetősége is mind ez ellen hat. Nehéz egy obezitogén, azaz az elhízást támogató környezetben frissnek, fiatalosnak karcsúnak maradni. Ez a trendi, de nem könnyű ennek eleget tenni: ezt támasztja alá a túlsúlyos és elhízott emberek számának növekedése. Mindezeken túlmenően túlsúly esetén, és főleg az elhízásnál már nem csak esztétikai problémáról beszélünk, hanem részben önálló betegségről, részben más krónikus nem fertőző betegségek kialakulását elősegítő kockázati tényezőről.

Ilyen körülmények között a lakosság körében még inkább fokozódik a figyelem és érdeklődés a divatdiéták iránt: gyorsan, hatékonyan fogyni, kész sémák és/vagy készen kapható élelmiszerek segítségével, viszonylag kis időráfordítással. A divatdiéták rendkívül népszerűek, és a legtöbbször testtömeg-csökkenést is eredményeznek. Gyakran az egyhangúságra építenek azáltal, hogy egyes tápanyagok, ételcsoportok kizárólagos fogyasztását írják elő.

Nézze meg teljes egészében Erdélyi-Sipos Alíz előadását!

 

A divatdiéták csoportosításának egyik módja lehet a jellemző, energiát adó tápanyagtartalom szerint:

  • alacsony szénhidráttartalmú (low-carb) diéták
  • alacsony zsírtartalmú (low-fat) diéták
  • magas fehérjetartalmú (high-protein) diéták.

A divatdiéták kockázatai:

  • hosszú távon eredménytelenség, mert a diétát nem kíséri az életmód/beállítódás megváltozása
  • negatív hatás az alapanyagcserére
  • egyoldalú nyersanyag válogatás.

Egyes tápanyagok túlzott fogyasztása fokozhatja például a szív- és érrendszeri rizikót, fokozottan megterheli a vesék működését, emelkedett inzulinértékek, emelkedett vérzsír-szint jöhetnek létre. Egyes tápanyagok elégtelen fogyasztása a zsíroldékony vitaminok (A, D, E, K) csökkent hasznosulását, az immunrendszer gyengülését, csökkent fizikai- és szellemi teljesítőképességet okozhat.

A divatklasszikus: a lassú, de tartós testtömeg-csökkenést eredményező, szakember, azaz dietetikus segítségét is igénybevevő étrend, együtt a rendszeres, intenzív mozgással, és a viselkedésterápiával. Ez a testtömeg-csökkentő étrend (és nem kúra) nem okoz éhségérzetet, nem csökkenti a zsírmentes testtömeget és az alapanyagcserét, ehető, sőt élvezhető.