Dr. Csupor Dezső gyógyszerész, egyetemi docens és dr. Novák Hunor közösen, nyílt levélben emelték fel szavukat az interneten terjedő tévhit ellen, amelyet a neves hazai fitneszceleb is megosztott követőivel.

 

A nyílt levelet a HVG.hu tette közzé, amelyet változtatás nélkül közlünk.

 

Schobert Norbert több mint egymillió facebookos követővel véleményformáló erőnek számít, ez azonban kiemelt felelősséggel is jár. A testmozgás és fogyás népszerűsítésével kapcsolatos munkásságát elismerve szomorúan láttuk, hogy idegen vizekre evezve ő is tévhitek áldozata lett, és a népbutító nézeteket terjeszti követői körében is.

 

„Mindig mondtam, hogy a legnagyszerűbb dolgok a legegyszerűbbek! Íme, itt a bizonyíték” – írja Norbi, megosztva a Ripost.hu szenzációhajhász, veszélyes butaságokat tartalmazó cikkét. Ebből megtudhatja az olvasó, hogy a citrom tízezerszer erősebb daganatellenes szer, mint a gyógyszerek és kemoterápia együtt; javasolja a cikk szerzője továbbá, hogy a – nem mellesleg savanyú kémhatású – citrommal „lúgosítsunk”, esetleg szódabikarbónával kombináljuk, mert ez „életet ment”.

Dr. Csupor Dezső

Dr. Csupor Dezső

A Ripost komolytalan cikkét részletesen cáfoltuk. Az interneten tucatszámra terjednek hasonló írások, amelyek akkor válnak alkalmassá a közvélemény befolyásolására, ha közismert emberek is megosztják honlapjaikon, facebook-oldalaikon. Egy bombasztikus című, ám silány vagy félrevezető tartalmú cikk így akár több százezer olvasóhoz is eljuthat pár nap alatt. A cikkek szerzői és megosztói valószínűleg nincsenek tisztában felelősségükkel: a félrevezető egészségügyi tanácsok akár veszélyeztethetik is az olvasók egészségét. Jelen esetben rosszindulatú daganatos beteg életkilátásai romlanak, ha ezzel a „természetes” gyógymóddal próbálkozik a beteg az orvos által javasolt kezelés helyett. Valójában se a citrom, se a szódabikarbóna, se ezek kombinálása nem gyógyítja a rákot.

Lúgosítani vagy savasítani a szervezetünket nem lehet, vérünk pH-ja szigorú határok között mozog: a bekerülő savat szervezetünk pufferrendszere azonnal semlegesíti, a vese pedig kiüríti – így maximum a vizeletünk pH-ja változhat minimális mértékben, miközben vérünk pH-ja nem változik. A vicc kategóriájába tartozik, hogy pont a citrommal próbálnának lúgosítani, amely egyébként savas kémhatású. Citrommal lúgosítani olyan, mint fagyasztóval húst sütni – de úgy tűnik, a cikk szerzője mellett Schobert Norbertet sem zavarta ez a logikai bukfenc.

 

Citrom: egészséges, de nem csodaszer

Citrom: egészséges, de nem csodaszer

Kérjük Schobert Norbertet, hogy a témának utánaolvasva egy posztban korrigálja tévedését, egyúttal felajánljuk, hogy a legmodernebb készülékkel megmérjük vérének pH-ját egy heti citromevés előtt és után, bebizonyítva, hogy ezzel se savasítani, se lúgosítani nem tudja szervezetének pH-ját. Továbbá arra is szeretnénk megkérni, hogy véleményformáló erejéből fakadó felelőssége tudatában a jövőben ne osszon meg kétes értékű vagy káros egészségügyi tanácsokat.”

 

S hogy mi történik, ha megfogadjuk a bulvárlap tanácsát, és a citromlébe szódabikarbónát keverünk és úgy isszuk meg? Egy kémiai reakció jön létre, amely során a savas citrom és lúgos szódabikarbóna semlegesítik egymást, miközben pezsgést észlelünk, amely a szén-dioxidképződés következménye. Ha ilyenkor gyorsan megisszuk a folyadékot, lúgosítás helyett puffadás, gyomorgörcs és (a gáz eltávolítása miatt) egy emberes böfögés lesz az eredmény – tette hozzá Novák Hunor és Csupor Dezső.

Igyunk sokat – de mit és mennyit?

2022.09.05.| Igyunk sokat – de mit és mennyit? bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

Túl vagyunk a nyár közepén, de az igazi meleg napokból jut még bőven. A legtöbben tudják, hogy ilyenkor sokkal több folyadékra van szükségünk, de jó kérdés, mivel csillapítsuk a szomjunkat. A tudatos választással sokat [...]